Modified BIOS for Sony Vaio Z13 - help needed.

Discussion in 'VAIO / Sony' started by seba2004p, Jan 20, 2019.

 1. seba2004p

  seba2004p Newbie

  Reputations:
  0
  Messages:
  1
  Likes Received:
  0
  Trophy Points:
  5
  Hello

  Can someone help me with my Sony Vaio Z13? I would like to have access to advanced settings in BIOS. Unfortunately I can't seem to get it done on my own even with advice from other sources on the Internet - which is why I would be grateful for help on this.

  I used this guide as reference: http://forum.notebookreview.com/thr...w-vaio-z-advanced-menu-in-bios.473226/page-44

  As a result I already have "dump.rom" which I managed to get from the BIOS but I can't add a file with modified advanced settings to it. Can anyone help with this?

  [Translated by a moderator]

  ------------------------------------
  [Original version]


  Cześć,
  Proszę o pomoc - mam sony vaio z13, w którym chciałbym mieć dostęp do zaawansowanych funkcji w biosie. Niestety, nie będę w stanie poradzić sobie z radami, które mam w Internecie, dlatego proszę o pomoc w tworzeniu zmodyfikowanego biuletynu. Przewodnik po tym, jak to zrobić, został zrobiony za pomocą tego linku ( http://forum.notebookreview.com/threads/...os.473226/ http://forum.notebookreview.com / threads / insyde-hacking-new- vaio-z-advanced-menu-in-bios.473226 / page-44).
  Mam już plik "dump.rom", który "wyodrębniłem" z biosu, ale nie mogę dodać do niego zmodyfikowanego pliku z zaawansowanymi ustawieniami biosu ... Czy możesz w tym pomóc?
   
  Last edited by a moderator: Jan 20, 2019
Loading...

Share This Page